Znanstvena revija Toxics je objavila našo raziskavo o vrednotenju endokrinega potenciala z uporabo umetne inteligence.
Znanstveni odbor za varstvo potrošnikov je sprejel 12. revizijo Smernic za testiranje kozmetičnih sestavin in oceno njihove varnosti.
Uvedeni so bili novi razredi nevarnosti za endokrine motilce (ED) in obstojne snovi (PBT, vPvB, PM, vPvM).
Evropska agencija za kemikalije (ECHA) je objavila priporočene smernice za izvedbo analize alternativ (AoA) za aktivne snovi, ki so kandidatke za zamenjavo.
Seminar je namenjen vsem dobaviteljem, proizvajalcem in uporabnikom nevarnih kemikalij, ki morajo izpolniti zahteve glede obveznih poročil na URSK, v PCN portal in v SCIP portal.
Do 1. januarja 2024 morajo vsi proizvajalci biocidnih proizvodov, ki vsebujejo Ekstrakt Chrysanthemum cinerariaefolium, predložiti vlogo za avtorizacijo, če želijo nadaljevati s prodajo svojih izdelkov.
Sodišče je ocenilo, da je Komisija storila očitno napako pri presoji zanesljivosti in sprejemljivosti študije, na kateri je razvrstitev temeljila zato je uredbo Komisije iz leta 2019 v tem delu razglasilo za nično.
Smernice se uporabljajo pri dokazovanju učinkovitosti biocidnih proizvodov pri postopku avtorizacije. Vendar opredeljene zahteve v dokumentu v določenih delih uporablja tudi Urad RS za kemikalije pri priglasitvi biocidnih proizvodov.
Seznam alergenov, ki jih bo potrebno navajati na etiketi, se bo povečal na več kot 80 snovi. Podjetja bodo morala v naslednjih leti bodisi prilagoditi svoje formulacije bodisi spremeniti navedbe na embalaži za veliko količino izdelkov.
Uredba EU št. 2022/1531 dodaja nove omejitve za metil saliciliat in natrijev N-(hidroksimetil) glicinat v kozmetičnih izdelkih. Hkrati dodaja na seznam prepovednih snovi, snovi ki so bile razvrščene kot CMR snovi.